Zona hastalığı (Gece Yanığı) Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? Zona Hastalığı Belirtileri

Zona hastalığı (Gece Yanığı) Nedir?

Zona hastalığı halk arasında gece yanağı olarak da bilinmektedir. Genellikle ileri yaşlarda vücudun bir tarafında arayarak başlayan kızarık, içi su dolu kesecekler ile ortaya çıkan viral bir deri hastalığıdır. Zona’yı oluşturan virüs aynı zamanda suçiçeği virüsüyle aynı virüstür. Virus suçiçeği geçirdiğimiz esnada vücudumuza girer ve omurilik etrafındaki sinir köklerine yerleşir. Orada uykuya yatar. İleri yaşlarda bağışıklık sisteminin düşmesiyle bu genellikle 50 yaşın üzerinde olur. Virüs uyanır. Yine sinirler yoluyla deriye ulaşır ve önce arayarak daha sonra da bu kızarık içi su dolu kesecik deri oluşturur.

Zona hastalığına ilk 3 gün içerisinde teşhis etmek ve tedaviye başlamak çok önemlidir. Çünkü zona hastalığının hastalarının yaklaşık yüzde 40’ında hastalıktan sonra 3 ila 6 ay kadar devam eden bir ağrı periyodu olur. Buna biz poster betik nevralji diyoruz. Erken tanı ve tedavi ile bu süreci kısaltmak mümkündür. Yaş zona hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. 70 yaşına ulaşmış kişilerden 4 kişiden birinde yine 80’e ulaşmış kişilerin ise yarısında zona hastalığı oluşmaktadır. Zona yı önlemek mümkün mü? Zana’nın zamandan korunmak mümkün mü? Evet, artık mümkün. Çünkü aşısı geliştirildi. Jos tabakası ismiyle Türkiye de bulunmakta. 50 yaşın üzerinde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı bir aşı dır. Bulduğu savak aşısını bir kez uygulamakla zinanın önüne geçmek mümkündür.

Zona Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?

Zona hastalığına özgü olan bir takım tedavi seçeneklerimiz var. Antiviral tedavi dediğimiz haplarla zona hastalığının bir hafta gibi bir süre içerisinde oral olarak tedavi etmekteyiz. Bunun yanı sıra derideki hasarın tedavisinde B12 vitamini gibi vitaminlerden faydalı almaktayız. Yine ağrı hissini gidermek için ağrı kesiciler, kaşıntı eğer çok ön planda ise kaşıntıya gideren haplarla desteklemekteyiz. Topikal olaraksa su toplama şeklinde ilk olarak belirti verdiğinde ıslak pansumanlar şeklinde o bölgedeki su toplamaları kurutan tedaviler sonrasında bu bölgeler kampl aldıktan sonra ise oradaki kampların temizlenmesini kolaylaştıran ve üzerine enfeksiyon eklenmesini engelleyen kremlerle tedavi desteklemekteyiz.

Zona Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Zona hastalığı cildimizde, vücudumuzda sağ ya da sol taraf şeklinde bir taraf seçer. Yüzünüzde olduğunda yüzün, alın, yanak ya da çene bölgesinde, gövdede, göğüs bölgesi, karın bölgesinde ya da kol bacak bölgesinde, deri sinirlerine uyan alanlarda bizim darmaduman yerleşim dediğimiz bölgelerde gövde bu bölgede yerleştiğinde yarım kemer şeklinde bu alanda ya da deri sinirlerine uyan şekilde kolda çizgi şeklinde belli bir hat üzerinde kırmızı zemin üzerine yerleşmiş grup oluşturmuş ve gözükür. Yani su toplamaları şeklinde belirti vermektedir.