Vitiligo Hastalığı Nedir? Vitiligo Tedavisi Vitiligo Neden Olur?

Vitiligo Hastalığı Nedir?

Vitiligo hastalığı topuzunu çok gördüğümüzden ve Dohuk problemlerden bir tanesi. Aslında hastalar hangi semptomu yaklaşmaması, kaşıntı, ağrı, kızarıklık yapmaması gibi sebeplerle sadece kozmetik bir sorun oluşturuyor. Ama haklı olarak insanlar vücutlarında beyaz lekeler görmek istemiyorlar. Bu beyaz lekeleri tedavi etmek kolay mı zor mu? Evet zor. Çünkü bir hastalığın oluşumu bu hastalığın daha doğrusu bitigen oluşumu çok hızlı olabiliyor. Bazen beklenenden çok hızlı ilerleyebiliyor, bazen çok yavaş ilerliyor ve bir lezyon, aylar sonra lezyon, aylar suç lezyon şekilde artabileceği gibi bazen haftalar içerisinde birçok lezyonun hastada artış görebiliyoruz.

Vitiligo Tedavisi

Vitiligo, deride beyaz lekeler ile ortaya çıkan, deriye renk veren hücrelerin tasarlanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bulaşıcı değildir, tedavisi mümkündür. Vitiligo deriye sınırla vücutta %20’si daha az bölge etkilenmiş ise lokal tedaviler kullanılırken geniş vücut yüzeylerinde sistemik tedavi dediğimiz ilaçlar ya da kabin ultraviyole tedavileri uygulanmaktadır. Lokal tedaviler arasında kremler ve foto terapinin odak olarak sadece hastalıklı bölgeye uygulandığı excimer lazer veya odak fototerapi en önemli seçeneklerden birisidir. Hastaların normal yaşantılarında güneşten korunmaları özellikle önerilmektedir. Hem hastalıklı bölgenin güneşe karşı solunması azaldığı için hem de arada renk kontrastı oluşmaması amacıyla düzenli bir tedaviyle başarı şansı erken dönemde oldukça artmaktadır. O nedenle hastaların böyle bir şikayeti olduğunda bir dermatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi önerilir.

Vitiligo olmayan Beyaz Lekeler

Vitiligo dediğim gibi kolay meydana gelebilen ama zor tedavi edilen hastalarımızdan bir tanesi. Yüz bölgesi en iyi cevap veren bölge. O yüzden de biz yüz bölgesinde olanlara ve yine ilk 5 yıl çok önemli. İlk 500 Etiler’e başlayanlar da daha umutlu olduğumuzu söylemek istiyoruz. Tedavide genel olarak lokal ilaçlar kullanıyoruz. Vitiligo’da ilaç olarak lokal, sistemik dahil olmak üzere bazı ilaçlar hastalığın iyileşmesine yardımcı olabiliyor. Buna yanıt vermeyen hastalarda, sistemik olarak yaygın hastalarda özellikle fototerapi yine kullanılan bir diğer ajan. Uzun süre tedavisiz ya da stabil kalmış hastalarda yeni deri oluşmadığı sürece bazı cerrahi yöntemler denenebilir. Örneğin belli bölgelerden pancu crafter alınarak lezyon bölgelerine yerleştirilerek oralarda pigment oluşumu sağlanmaya, renk oluşumu sağlanmaya çalışılıyor. Biliyorum dediğim gibi vitiligo zor tedavi edilebilir ama tedavisiz değildir. Mutlaka bir dermatolog tarafından takımı yapılmalı ve uzun süren bir tedavi protokolünün göze alınarak işe giriş bilmesi gerekiyor.

Vitiligo Neden Olur?

Vitiligo Hastalığın‘da bütün masaları devirerek veren hücrelerin ölümü sonucu oluşur. Yani mahfillerde pigment bozukluğu oluşur. Türkiye’de yüzde 1 2 oranında görülme sıklığı mevcuttur. Vitiligo’nın bulaşıcı özelliği yoktur. Genetik, faklı, genetik faktörler, gratis bozan faktörler, vucut bahçemiz zayıf olması güneş arttırıcı taptıkları arasındadır. Son yapılan araştırma D vitamini eksik sonucu da vitiligo oluştuğu tespit edilmiştir. Bütün otobüs hastalarında tedavi olarak herşeyimizi güneşten koruyucu tavsiye ediyoruz. Psikoterapi yani psikolojik şiddetten, kavgadan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. Hafif vakalarda toplumun iş eşimde ilaçların tipik olarak faydası var. Çok ağır vakalarda da tuluat tedavisinin faydasıdır.