Tiroid Bezi Nedir? Trioid Kanseri Belirtileri ve Tedavisi | Trioid Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

Tiroid Bezi Nedir?

Tiroid bezi, tiroid bezi, boynun ön kısmında bulunan adem elması denilen kıkırdak dokunun hemen altında yer alan iki lop 15 20 gram ağırlığında bir bezdirme troid bezinin hastalıklarının iki grupta toplayabiliriz. Fonksiyonel hastalıkları hipotiroidi ve hipertiroidi bi̇rde, kitlesel hastalıkları tiroid nodülleri. Tiroid modüllerinin yüzde 90 95’i iyi huylu ödüllerdir. Yüzde 5 civarında olumsuz yani malini de dediğimiz kanserlerini görmekteyiz.

Trioid hastalıkları iki grupta incelenir. 1 tanesi fonksiyonlarıyla ilgili fonksiyonlar fazla olursa hipertiroidi diyoruz. Az olursa hipotiroidi diyoruz. Hipertiroidi trajedinin bulguları nelerdir diye sorarsanız. Çarpıntı, terleme, hızlı kilo verme iştahının çok artmasına rağmen zayıflamanın devam etmesi, sinirlilik, psikolojik rahatsızlıklar diyebiliriz. Hipotiroidi ise yani bunun tam tersidir. Kişi çok hareketsiz bir uykuya meyillidir. 

Kalp çarpıntısı yerini tamamen kalbin daha az çarpması diyebileceğiniz. Burada K harfi ile karşımıza çıkabilir. İkinci olarak da şekille ilgili bozukluklarda da guatr diyoruz. Yani bir bütün olarak diyebiliriz ki buna dikiyor. Guatr diyoruz veya içinden nodüller halinde büyüyebilir. Buna da nodüler guatr diyoruz. Bunu daha çok karşısında ki bir kişi görüp söyleyebileceği gibi kişi kendisi de bu nodülleri fark edebilir ve bu hatanın büyüdüğünü fark edebilir. Türe’nin tanısı metabolik testlerle ve ultrason ve konmaktadır, fazla çalışması veya az çalışmasını test etmek üzere kanda T3, T4, TSH dediğimiz tiroid fonksiyon testlerinin çalışmaktayız. Şeklen olan bozuklukları saptamak için de tiroid ultrasonu kullanılmaktadır.

Trioid Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

Tiroid hastalıkları tedavisinin şu şekilde anlatmak istiyorum. Hipertiroidi nin tedavisi ilaçla radyoaktif iyot lığa ve cerrahi ile yapılmaktadır. Biz cerrahide ilk tomei veya total ile fazla fonksiyonları azaltmak veya normale indirmek üzere tedavi yapmaktayız. Guatr nın tedavisinde ise nodüllerin karekterini inceliyoruz. Öncelikle elimizdeki biyopsi sonucuna göre eğer kanser veya kanser şüphesi varsa tiroid tomi yapıyoruz. Yani tiroit bezinin çıkartıyoruz ama benim karekterini ise yani kanser olmayan türek bezlerinde ise ameliyat yapmıyoruz.

Trioid Kanseri Neden Olur?

Tiroid bezinin fonksiyonel hastalıklarını hipotiroidi ve hipertiroidi hipotiroidi de en sık sebep Haşimato hastalığı ve iyot eksikliğidir. Hipertiroidi ise en sık sebep graves hastalığı veya toksik nodül ya da toksik modernler bu hatırlarlar. Hipotiroidi de hastalar halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi, cilt kuruluğu, kabızlık, ödem ve kilo alımı gibi şikayetlerle hasta hekime başvururken, hipertiroidi de çarpıntı, terleme, ellerde titreme, ateş, kilo kaybı gibi şikayetlerle doktora başvururlar.

Trioid Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

Tiroid bezi hastalıklarının tanısında kanda tiroid hormonu dölleme bakılarak TÜMÖD antikorları incelenerek, ultrasonografi ile tiroid bezi incelenerek ve bazen gerekli durumlarda hipertiroidi de tiroit kredisinden yararlanmaktayız. Tedavide hipotiroidi eksik olan hormonun yerine konması yapılırken, hipertiroidi de sebebe yönelik tedavi geçmekteyiz. Bazı durumlarda ilaç tedavisi, bazı durumlarda radyoaktif iyot atom tedavisi, bazı durumlarda da cerrahi tedavi düşünülmekte.

Trioid Kanseri Belirtileri

Tiroid bilindiği gibi boynun orta alt kısmında yer alan ve hormon salgılayan bir beyazdır. Bu bezden kaynaklanan kanserlerin en büyük belirtisi bu oyunu orta alt kısmında ki şişlikler dir. Bu zam zaman zaman hasta tarafından zaman zaman hasta hekimin elle muayenesi sırasında saklanabileceği gibi tesadüfen başka nedenle istenmiş bir ultrason veya tomografi veya emar veya pet incelemesi sırasında da saptanan bilir. Bunun dışında boynun yan tarafında lenf bezlerinin büyümesi, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, nefes darlığı gibi sorunlarda tiroid kanserlerinin şikayetleri belirtiler arasında sayılabilir.