Skolyoz Nedir? Skolyoz Türleri ve Belirtileri Nelerdir? Tedavisi

Skolyoz Nedir?

Skolyoz, omurganın üç planlı deforme etmesi demek. Yani ön planda S harfi şeklinde yani eğilmesi, yan planda omurganın sola kal ve Lombard yani sırt ve bel fragmanlarında yüzleşmesi ve omurganın dönmesi ile göğüs kafesinde ve kürek kemiklerinin de reform niteliği giden bir antitedir.

Skolyoz Türleri Nelerdir? Hangi Skolyoz Türleri Risklidir?

Skolyozun birkaç tipi bulunmaktadır. Bizim en sık gördüğümüz adolesan idiopatik skolyoz yani ergenlik çağında gözüken ve altta yatan bir sebep bulunamayan skolyoz tipidir. Ama Diyale skolyoz tiplerinde örnek konjenital skolyoz dediğimiz doğuştan skolyoz. Altta yatan bir takım gen bozuklukları, birtakım sendromlar, birtakım kalıtımsal hastalıklar yatabilir. Bunun dışında koromuz skolyoz dediğimiz hastalık da gene eşlik eden serebral palsi ya da birtakım kas hastalıkları bulunabilir. Yalnızca adolesan skolyoz da saptanmış bir risk faktörü yoktur. Yani çok merak edilen üzere kalıtımsal bir geçişi yok.

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz, ergenlik çağında genelde 10-11 yaşlarında ortaya çıkmaya başlayan bir durum. Aslında bir rahatsızlık ya da hastalık diye de isimlendirmiyoruz biz skolyozu. Antitez, ağrıya yol açma değişin hastaların birçoğunda çok büyük bir defolu mite yol açmadığı için dışarıdan pek fark edilemeyen biliyor. Skolyoz en sık ebeveynler. En sık anneler kendi kız ya da erkek çocuklarında fark ediyorlar. Banyo esnasında ya da giyinme esnasında bir omuza simetrisi kürek kemiklerinin durumunda bir farklılık öne edildiğinde hörgüçlü şeklinde kürek kemiklerinin birinde yukarıda olma durumu, leğen kemiğinde seviye farkı, çocuğun dönüşünde postunu ile birtakım farklılıklar. Genelde ebeveynler fark edip çocuklarını muayeneye getiriyor.

Skolyoz’un Tedavisi Nasıl Yapılır?

Skolyozun cerrahi tedavisinde aslında esas dönüm omurgadaki 3 planınızı deforme etmektir. Bunun için Kadıköylü dediğimiz omurganın gövdesine yönlendirilen kuvvetli tutulumu bir dallarla. Daha sonra da omurganın şeklini düzeltip O Plan’da kaynaşmasının, O Plan’da iyileşmesini sağlayan birtakım çelik bloklar kullanıyoruz. Omurganın cela tedavisinde de yaşa göre birtakım farklılıklar olabiliyor. Eğrilik derecesi çok ileri fakat daha büyüme potansiyeli yüksek olan çocuklarda, daha küçük çocuklarda, 10 13 yaş arası çocuklarda özellikle büyüme modülasyonu dediğimiz omurga hem düzeltmeyi sağlayan hem de çocuk büyürken daha fazla eğilmesini engelleyen, son zamanlarda da popülerleşen bir takım yöntemler var. İple gerginleşti mi? Tek taraflı omurgayı doldurma gibi işlemler de uygulanabiliyor.