Sepsis Nedir? Sepsis Ne Demek? Sepsis Belirtileri ve Kriterleri

Sepsis Nedir? Sepsis Ne Demek?

Sepsis, vücudun başına gelen bir infeksiyon, bir travma ya da bir ameliyat sonrasında bu normal değil normal yanıtın abartılı bir hale gelmesi ve vücudun kendini savunmak için uyguladığı bu yanıtın kendisine zarar vermesiyle oluşan bir ciddi hastalık tablosudur. Sepsis tablosunda hastalık tablosunun ilerlemesi ile yaşamsal önemi olan organların işlevlerinin tek tek bozulmaması ve hastanın yavaş yavaş ölüme gitmesi söz konusudur. Sepsis’de özellikle yoğun bakım ünitelerinde ya da başına ağır bir enfeksiyon malini da ameliyat gelmiş kişilerin de önde gelen ölüm sebeplerinden bir tanesidir sepsis. Burada bazen bir mikrop, bunun neden olduğu mikroorganizma, neden olduğu enfeksiyon ferzende meydana gelen hasarın bu süreci başlatır. Bu hastaların hızla tedavi tespit edilip hızla tedavi edilmeleri hayat kurtarıcı olacaktır. Ancak eğer tedavide geç kalınacak olursa sepsis den ölüm oranı yüzde 60 70’lere ulaşacak. Sepsis çok tehlikeli bir hastalıktır. Bu konuda bütün sağlık çalışanlarıyla beraber toplumun da bilgili ve hazırlıklı olması gerekir diye düşünüyorum.

Sepsis Belirtileri

Sepsis Belirtilerin’de Ateş, titreme gibi enfeksiyon bulguları olan hastalarda ortaya çıkan bilinç, menüdeki değişiklikler, tansiyonlarını daki düşme, nefes darlığı, kalp hızında artma gibi bulgularla kendini gösterir. Bu durumda bu bireylerin en yakın acil servislere başvurması hayat kurtarıcı olacaktır.

Sepsis Kriterleri

Sepsis tedavisi için acil yaklaşım son derece önemli. Hastanın tabii klinik tablosunun durumuna göre bazı durumlarda yoğun bakımda izlem de gerekebiliyor. Ama sepsis de enfeksiyon odağına yönelik yapılacak ilk incelemeyi takiben alınacak kültürleri takiben hızla antibiyotik tedavisinin başlanması. Buna beraber eğer varsa organ yetmezlikleri müdahale edilmezse hastanın hızlı bir şekilde sıvı tedavisinin yapılması son derece önemli. İlaveten bunlara ilaveten yapılacak olan kaynak kontrolü dediğimiz yani hastada diyelim ki karında bir apse var veyahutta ciddi müdahale edilmesi gereken cerrahi bir girişim var. Bunların da bu tedavilere eşlik eder bir şekilde hızlıca yürütülmeye başlanması gerekiyor.