Sedef Hastalığı Nedir? Kimlerde Görülür? Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef Hastalığı Kimlerde Görülür? Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir? Bu hakkında kısa bilgi vermeye çalışacağım size. Sedef hastalığı her yaş grubunda gördüğümüz, bazen hatta çoğu zaman kaşıntılı, değişik gelebildiği bizim ertenli, susamlı dediğimiz kızarıklık ve kepek ile Japonlarla seyreden bir hastalık grubudur. Toplumda çok sık görüyoruz. Neredeyse yüzde birden fazla oran olarak her yaş grubunu etkiliyor. Her cinsiyeti etkileyebiliyor. Bizim deri hasetten en büyük problemi sosyal alımda etkilemesi, yani kişinin yaptığı işinden okuluna kadar etki diyebilmesi. Sedef de bunlardan bir tanesi. Hastanın tüm derisini tutabilen bir hastalık olduğu için el, yüz, ayak gibi bölgeler tutulduğunda hastanın günlük hayatını etkilenmekte sosyal aktivitelere kısıtlamalar girebilme. O yüzden tedavisi çok çok önem kazanıyor. Sedef bulaşıcı bir hastalık değil. Zaten en büyük korkusu hastaların etrafı bulaştırmaya de. Karşıdaki insanların bana bulaşır mı endişesi var. Birçok kez bize de geliyor zaten. Bize hastam vardı bende sedef diye sedef ki̇mseye bulaşmaz.

Sedef Hastalığı Kimlerde Görülür?

Sedef Hastalığı aile içerisinde ancak ailesel bir yatkınlık dan söz edebiliriz. Tedavisi de günümüzde çok etkin tedaviler var. Biz selefi tedavi ederken tabi ki tutumuna bakıyoruz. Yani yaygınlığına bakıyoruz. Ne kadar Alın’ın tutulduğuna bakıyoruz. Sedef Hastasının tutulum alanı yüzde 10’dan az ya da çok lokal ilaçlar ki bunların bazı lokal kortizon, sünnetler, kortizon lar geliyor. D vitamini, Arnaldo dediğimiz D vitamini türü ilaçlar geliyor. Onun dışında sistemik şavaş metre Texas’ta spreyin fototerapi gibi ajanlar tedavide gündeme geliyor. Hasta bunlara yanıt vermez ve artmaya devam ederse biyolojik ajan dediğimiz bazı ilaçlar devreye giriyor. Bütün bunlar hastalığı kontrol kontratta tutmaya çalışıyorlar.

Sedef Hastalığı Belirtileri

Sedef hastalığı aslında çok değişik sunumlarla deri belirtileri ile ortaya çıkmakla birlikte, en klasik çiçeğinden, en sık gördüğümüz görüntüsünden söz etmek isterim. Diz ve dirsekler en klasik yerleşimde bazen sadece diz, bazen Saadet’e dirsek de böyle. Kırmızı, üzeri kalın, yapışık, kepekli, böyle kolay uçuşan bir kepek olmaz. Sedef hastalığı diyorlar.

Sedef Hastalığı Nerelerde Görülür?

Saçlı deri çok sık yerleştiği bölge ama burada da Sibirya egzama ile çok beli̇rti̇leri̇ karışabiliyor. Bazen hakikaten anlaşılması güç olabiliyor. Özellikle sadece ve sadece saçlı deride olduğu zaman enteresan olarak yüzde hemen hemen hiç görülmez. Yani hiç deliyim mı? Çok çok nadirdir. Sedef hastalığının görülmesi, başka gövde yerleşimi, kalçalar kuyruk sokumu bölgesinde. Bu dediğim kırmızı üzeri kalınca kepekli, hafif beyaz, kepekli tabii Sedef’in şiddeti de köpeklerin ve kırmızılı kalınlaşması ve kabuğun kalınlığıyla da ilişkili gerçekten de. Tabii bu sedef döküntüleri nin yaygınlığı ile aslında toplumda çok da seyrek görülen bir hastalık değil sedef hastalığı. Yani toplumda 100 kişiden 1 ila 3’ünde gördüğümüz bu üzel de dirsekler desir çok kişilerin bazen önemsemediği, bazılarının çok önemsediği ama aslında o kadar da seyrek görülen bir hastalık değil. Ama asıl sedef hastalığını daha daha hastalık gibi algılama daha yaygın olandır. Çünkü görünüm önümüzü daha çok etkiliyor ve kaşıntı. Mesel çok sık görülen bir belirti değil sedef hastalığında aslında belki daha sonra bu komutların görülmesiyle psikolojik olarak bir kaşıntı hissi olabiliyor. Ama bazıları da kaşına biliyor mu? Genellikle öğreti de. Sedef hastalığı, kaşıntı ıssız bir hastalık olarak bilinmekte.

Sedef Hastalığı Neden Olur?

Sedef hastalığının nedenleri arasında özellikle genetik yatkınlık rol oynamaktadır. Genetik olarak yatkın olan hastalarda bazı tetikleyici faktörler sedef hastalığının ortaya çıkartabilir. Mesela bir hastanın bir enfeksiyon geçirmesi veya strese girmesi bir travma ile karşılaşması sedef hastalığının tetiklemek başlatabilir. Sedef hastalığının tetikleyici faktörleri ortaya çıkarken aslında şöyle bir şey de meydana gelmiyor. Normalde derinin üst kısmındaki hücreler dermal önceden 26 28 gün arasında dökülüyor. Biz farketmeden ama sedef hastalığında bu süreç kutsalına zamanla üç dört günde indikçe hücreler üst üste birikiyor ve kalın katmanlar ve derideki kabuklanma lanetleme bilmiyor. Bu da lezyonlar ortaya çıkmasının nedenlerinden bir.