Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri | Neden Olur?

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Son yıllarda sıklığı giderek artmaktadır. Hatta o kadar yüksek boyutlara ulaşmıştır ki her 8 10 kadından birisi yaşamları boyunca meme kanseri ile karşılaşacaktır. Bu gerçekten de çok yüksek bir oran. Özellikle 40’lı yaşlardan sonra meme kanserinin sıklığı artmakta. 50 yaşından sonra belirgin derecede meme kanseri sıklığı artmaktadır. Ortalama görülme yaşı 55-60 yaş civarındadır. Meme kanserinin ortaya çıkması için bazı risk faktörleri vardır. Bu risk faktörlerinin sahip bireyler meme kanserine yakalanma yönünden risk değildirler.

Meme Kanseri Neden Olur?

Meme kanserin tek bir nedeni yoktur. Bütün kanserlerde olduğu gibi yani herhangi bir şeyi yapmak meme kanserine neden oluyor veya herhangi bir şeyi yapmamak meme kanserinden yüzde 100 önlüyor diye bir şey söz konusu değildir. Bunun için belirli risk faktörleri vardır. Risk faktörlerine maruz kalan kişilerde meme kanserinin sıklığı artmaktadır. Bunların başında aile hikayesi gelmektedir. Ailede meme kanserinin olması o kişinin meme kanserine yakalanma ihtimalini kat be kat arttırmaktadır. Aynı zamanda yakınlık derecesi ile de alakası vardır. Birinci derece yakınlarda meme kanserinin olması risk faktörü açısından en önemlisidir. Bunun dışında sigara, obezite gibi risk faktörleri de diğer kanserlerin sahibi olmak gibi risk faktörleri de meme kanserine yakalanmak için önemli.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanserinin en önemli belirtisi çoğunlukla kadınlarımızda memede ele gelen kitledir. Çoğunlukla kadınlar kendilerini fark ederler. Bir kısım kadında ise sadece tarama tetkikleri sırasında mamografi, ultrasonografi gibi yöntemlerde değer ortaya çıkarılabilir. Başlıca Belirtileri:

  • Meme başından olan akıntılar da ö Tabii ki her akıntı çok önemli değildir. Önemli olan akıntılar özellikle kanlı akıntılardır.
  • Meme başında olan değişiklikler, meme başında içeri çekilmeler aynı zamanda meme cildinde birtakım çöküntüler ve çekintiler, bunlar da bir meme kanserinin habercisi olabilir.
  • Meme cildinde ödem olması, yani bir meme cildinin portakal kabuğu görünümünü alması, yine memedeki kızarıklıklar ve şişlikler ki bunlar aniden geliş Hastalarımız tarafından çoğunlukla bir iltihap olduğu düşünülür
  • Memede asimetrik büyümeler, meme cildinde ki damarlarda belirginleşmeye var

Bütün bu bulgular yani bir kadının memesinde fark etmiş olduğu bütün değişkenlik her bir meme kanserinin habercisi olabilir. Bu nedenle de konunun uzmanına bir an önce başvurmalarını öneriyoruz.