KOAH Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? KOAH Hastalığı Belirtileri ve Neden Olur?

KOAH Nedir?

KOAH hastalığı kronik obstrüktif akciğer hastalığı. Özellikle sigara içen bireylerde ya da mesleksel hastalığı olan insanlarda uzun uzun süreli devam eden, nefes darlığı ve hırıltılı solunum ve öksürük ile devam eden bir hastalıktır. Çok popüler bir şey gündemde. Devamlı konuşuluyor, tartışılıyor. Neden olur? Nasıl sürer? Nasıl gelişir? Sonuçları nelerdir? Bunlar hep tartışılan olgular. Kısaca bundan bahsedelim. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı hava yollarının uzun süreli geri dönüşümsüz daralması hastalığıdır. Nasıl seyreder? Özellikle öncelikle eforla nefes darlığı, öksürük ve balgam. Zaman içinde istirahat ile birlikte nefes darlığı, öksürük ve balgam ile seyreder. Bunun yanında eşlik eden hastalıklar olabilir. Peki nedeni nedir? Ülkemizde kolon en büyük sıklık nedeni sigaradır. Özellikle bütün dünyada da bu böyledir. Sigara ile birlikte kullanımının artması ile birlikte kronik obstrüktif akciğer hastalığı sıklığı artmıştır. Saptanması için bir klinik özelliklerinin saptanması ve solunum fonksiyon testinin yapılması gerekir. Solunum fonksiyon testinde geri dönüşümsüz bir. Testte havanın çıkma hızında bir yavaşlama saptanması KOAH tanısı koyulur.

Koah, kronik hava yolları often misyonu olarak açıklanabilir. Kronik derken müzmin devam eden, havayollarının geri dönüşümü olmayan ama kontrol edilebilir bir darlığı ile karakterize bir hastalık. Bronşit ve amfizem gibi iki önemli komponent var. Kronik bronşit, hastanın sürekli sürmesi, öksürük, balgam çıkarmasıyla karakterizedir. Amfizem ise hava keseceklerini, moller dediğimiz hava kesiği tiplerinin parçalanması ve orada bir hava pisti’nin oluşmasıyla karakterizedir. Her iki halde de hava yollarında bir daralma var. Hastalar öksürük var, nefes darlığı var, göğüste sıkışma var. En küçük bir eforla solunum sıkıntısı yaşaması söz konusu.

KOAH Hastalığı Neden Olur?

KOAH Hastalığının nedenlerine bakacak olursak yüzde 90 belki 95 oranında sigaradır. Burada KOAH’ın en önemli nedeni sigara derken tabii en çok kullanılan tütün ürünü sigara olduğu için sigara yoksa pipo, puro, nargile gibi tütün ürünleri de aynı şekilde ciddi KOAH nedenidir. Bunun yanında sigara içimin sadece içen kişiye değil, pasif maruziyet de yine KOAH nedenidir. Bazen öyle hastalar geliyor, kimi senteze. Hayatı boyunca hiç sigara içmemiş ama eşi belki 30 40 yıldır sigara içiyor. Son yıllardaki kapalı alanda sigara içme yasağı ciddi oranda azaltmış olsa da geçmişte aynı ortamda küçük bir odada kış döneminde özellikle penceresiz kapalı bir ortamda sürekli sigara içip arabanın içinde dahi sigara içiliyor. Eskiden biliyorsunuz otobüslerde, uçaklarda falan tam tepemizde sigara içen bir sürü insan vardı. Yani pasif maruziyet de önemli bir nedeni. Yine çevresel maruziyet seyretse iş ortamındaki sesti. Toksik maddelerin NALAS nefes yoluyla alınması ya da köylerde özellikle daha çok kullanılan tezek gibi organik yakıtların yemek pişirmede ve ısınmada kullanılması yine ciddi KOAH nedenlerinden biridir.

KOAH Hastalığının bunların dışında çocukluk döneminde geçirilen ağır enfeksiyonlar bazen solunum yollarını tıkayıcı Kürde, hastalıklara neden olabilmekte. Ama temel neden. Yani yüzde 90 95 sigara diyebiliriz ve tedavinin de aslında temelini oluşturan şey sigaranın bırakılmasıdır. Yani sigara bırakılmadığı sürece verilecek hiçbir tedavinin bir anlamı da yok. Bir yararı da olmayacaktır.

KOAH Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

KOAH Tedavisi; temel uyguladığımız tedavi aslında bu koçların yani daralmış olan hava yollarının genişletilmesi, birikmiş olan sq sonlarının ifraz altına atılması ve işte o hava hapsinin ortadan kaldırılması için bu borçların açık tutulması. Bunun için de ithalat yoluyla yani nefes yoluyla verdiğimiz birtakım halk arasında kuşçular denen ve fıs fıs denen ilaçlar kullanılmakta. Bunların düzenli olarak ve devamlı kullanması gerekir. Yani. Birazcık şikayetler azalınca kesmek yerine mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekir ve halk arasında bu bu tür ilaçlarla ilgili işte bağımlılık yapar veya kortizon içerdiği için yan etkileri vardır gibi birtakım inançlar vardır ve buna bağlı olarak da doktorun dediğini yapmaz. O komşusunda mutlaka uygular. Bizim insanımız ve bunun bu ilaçların kesinlikle kesilmemesi gerekiyor. Devamlı kullanılması gerekiyor ama temel olan, yapılması gereken şey mutlaka sigaranın bırakılmasıdır.

KOAH Hastalığı Belirtileri

Koah belirtileri genellikle ilerleyici karakterde olan öksürük atakları, balgam çıkartma ve nefes darlığı ile karakterizedir. Bunun haricinde göğüs ağrısı gibi bulgular da oluşabilir. Koah tanısı koymak son derece basittir. Hastanın bize vermiş olduğu, ifade ettiği bulgular ve yaptığımız muayene bulguları ile hastalığın tanısını kolaylıkla koyabiliriz. Hastalığın evresini ve diğer hastalıklardan ayırt etmek için de tanı amaçlı kullandığımız en önemli yöntem solunum fonksiyon testleri dir. Solunum fonksiyon testlerinde ki düşüklük bize hem KOAH tanısını koydurmak da hem de KOAH hangi evrede olduğunu bildirmektedir.