Hipertansiyon Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Hipertansiyon hastalarının pek çoğu hipertansiyon nedir kısaca sayfamızda bahsettiğimiz belirtiler nedeniyle herhangi bir sağlık kuruluşuna gidene kadar hipertansiyon tanısı nasıl konur bilmemektedir. Değerlendirme basamakları şu şekilde sıralanabilir; 1. Öncelikle kan basıncı ölçümü yapılır, 2. Hastanın öyküsü daha sonra tavsiye edilecek ilaçların doğru belirlenmesi için alınır, 3. Hasta fizik muayeneden geçirilir, 4. Kan değerlerine de bakılarak laboratuar testleri mutlaka yapılır, 5. Doğrudan etkisi gözlenmeyen organ hasarı var mı bunun da araştırması yapılır.

Değerlendirme basamaklarında yapılan her bir işlemin amacı, hastanın kan basıncı değerine bağlı olarak hipertansiyon tanısı nasıl konur sorusuna sorusuna cevap olması için nnedenlere odaklanmaktır. Bu işlemler sonucunda hem zarar görmüş organlar tespit edilir hem de kalp krizi riski hipertansiyon seviyesine göre belirlenmiş olur.

Kan basıncı düzeyini belirleyerek hipertansiyon tanısı nasıl konur?

Düzenli olarak muayenelerini yaptıran hipertansiyon hastaları doktor ziyaretlerinde iki kez kan basıncı ölçümü yaptırmalarının yanı sıra standart olarak çok yüksek değerlerde tansiyon tespit edilmişse iki kez ölçmeye gerek kalmadan hipertansiyon tanısı konur.

Bazan hastalar tansiyonları yüksek olamasa bile strese girdikleri için evde yaptıkları ölçümlerle muayenede yapılan ölçümler arasında ciddi fark gözlemler. Evde, kendi alışık olduğu sakin ortamında 135/85 mmHg’nin altında olan değerler, doktor gözetiminde 140/90 mmHg civarında seyredebilmektedir. Bu durum toplumda sık karşılaiılan bir durumdur.

Hasta öyküsü değerlendirilerek hipertansiyon tanısı nasıl konur?

Hasta öyküsünde dikkate alınması gereken beş temel konu vardır; 1. Kan basıncının yüksek olduğu sürenin uzunluğu, 2. Hipertansiyon için sebeplerin tespiti, 3. Hastalık için risk faktörlerinin belirlenmesi, 4. Organ hasarının ne düzeyde olduğu, 5. Daha önce uygulanan tedaviler ve bu tedavilerde kullanılan ilaçların sorgulanması.

Hipertansiyon tanısı nasıl konur sorusu son derece geniş bir bakış açısıyla değerlendirilmelidir. Hipertansiyon hastalığına sebep olabilecek yan faktörlerin varlığı iyi irdelenmelidir. Ailede böbrek hastası bireylerin olması, terleme ya da çarpıntı rahatsızlığı, kasların olması gerekenden daha zayıf olması, yeme bozuklukları, heyecenlı bir kişiliğe sahip olma ve sigara kullanıyor olma gibi özellikler ikincil sebepler olabilir. Tüm bunların yanında bazı ilaç ya da takviye maddelerin vucuda alınmış olması da ek sebepler arasında gösterilebilir. Bunlar arasında; meyan kökü tüketimi, bazı burun damlaları, bağımlılık yapıcı maddeler, amfetamin alımı, siklosporin alımı sayılabilir.