Haşimato Nedir? Haşimato Hastalığı Belirtileri Ne Sebep Olur?

Haşimato Nedir?

Haşimato hastalığı tiroid bezinin bağışıklık sistemi tarafından yabancı bir doku, yabancı bir antijen gibi algılanıp. Buraya tiroid antikorları savaş açmasıyla burada bir harabiyet meydana getirmesiyle oluşan bir hastalıktır. Tiroid bezi, kelebek şeklinde bu boğazlı bir organdı Haşimato hastalığında tiroid hormonlarının bozulabilir veya bulunmayabilir bozulmadan kalabilir. Haşimato hastalığı hipotiroidi yani tiroid tembelliğinin en sık nedenidir. Tiroid tembelliğin geliştiği aşamada artık kaşıma hastalığının en son aşamasıdır. Bu aşamada artık ömür boyu ilaç tedavisi gerekmektedir.

Haşimato hastalarında tiroid tembelliği gelişmeden hastaları yakalayıp önleyici tedbirler almak. Özellikle doktora ve hekimlere başvurduğumuz da sizlerin tiroid hormonlarının normal olarak görüp sizde tiroit hastalığı ve yanaşmadılar hastalığı yok denebilir ama burada önemli nüansları kaçabilir. Özellikle ötürü iyot haşimato dediğimiz tiroid hormonlarının tamamen normal olduğu, antikorların yüksek olduğu ve tiroid Ultras sonunda daha yeni bulguların ortaya çıktığı ötürü taşımadı hastalığı. Bu aşamada tiroid tembelliği gelişmemiştir. Ama tiroid tembelliği gelişmeden hastalarda önleyici tedbirler de bulunabiliriz. Özellikle bazı takviye ler verebiliriz. Selenyum takviyesi verebiliriz.

Haşimato Hastalığı’na ne Sebep Olur?

Haşimato hastalığında tiroid tembelliğine giden süreci yavaşlatır. Aynı zamanda hastalarda beslenme dengesini iyot dengesini ayarlayan biliriz. Onun dışında demir eksikliği, D vitamini eksikliği, çinko eksikliği gibi durumlar varsa bunlar da tiroid tembelliğine giden süreci hızlandırır. Bunları kontrol altına alabiliriz. Bu şekilde o yüzden sadece tiroit hormonlarının bakılıp tiroid si̇zde Haşimato yok denilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Özellikle tiroit antikorların ve mutlaka ailenizde varsa tiroid ultrasonu ile kendinizde aktarmanız öneririm. Bu şekilde en azından tiroid tembelliğine giden süreci yavaşlatma şansını elde edebiliriz.

Haşimato Belirtileri

Haşimato hastalığı, tiroid bezinin en sık gördüğümüz kronik hastalığıdır. Haşimato aslında bağışıklık sistemi TÜROB rejime karşı antikorlar üretir. Anti TG Anti tempo dediğimiz bu antikorlar tiroid bezinde hastalanma yol açarak yeteri kadar hormon üretilmesine yol açar. Haşimato hastalığında en sık hipotiroidi tablosu karşımıza çıkmaktadır. Nadiren parkura ile de seyreden aşi toksikoloji dediğimiz saçıma adlı tabloları da olabilmektedir. Haşimato ile başvuran hastalarda baktığımız testler kandaki tiroid hormon seviyeleri ve bu özel otantik sorulardır. Hastalar genellikle fodul gelişmiş hastalar genellikle halsizlik, yorgunluk, sabah uyanma güçlüğü, unutkanlık, vücutta ödem, metabolizmanın yavaşlamasına bağlı kilo kaybı gibi şikayetlerle başvurabilirler. Hipotiroidi gelişmiş hastalarda da tedavide eksik olan hormonun yerine konulması yapılmaktadır.