Genital Siğil Nedir? Genital Siğil Tedavisi ve Kremi | Nasıl Geçer?

Genital Siğil Nedir?

Genital siğiller ya da genital HPV papilloma virüs ya da HPV diye kısaltılmış virüs enfeksiyonları dır. Genital bölge etkileyen 40’tan fazla papilloma virüsün tipi vardır. Bunlardan bir kısmı sinir yaparken bir kısmı da kansere sebep olmaktadır. Talеp ve enfeksiyonlarında en önemli yaşamı tehdit eden olay serviks kanseri dediğimiz rahim ağzı kanserine yol açmasıdır. Nadiren de erkeklerde penis kanseri ve anal kanser yapmaktadır.

Genital HPV cinsel yolla bulaşan hastalıklar içerisinde en sık görüleni. Genellikle temas yoluyla cinsel temas yoluyla bulaşmaktadır. Genital HPV enfeksiyonları genellikle iki yıl içerisinde vücuttan bağışıklık sistemi sayesinde atılmaktadır. Karşımıza gelen siğiller genellikle bulaşan kişilerin yüzde biri kadardır. Yüzde 99 kişi bu hastalığı aldığını bilmez ya da bulaştırdığını bilmez. Bu hastalık hem kişiye hem topluma oldukça yük getirmektedir. Tedavisi mümkün olmakla birlikte hastalık oldukça inatçı bir karakter göstermektedir.

Genital Siğil Tedavisi ve Kremi

Genital Siğil henüz oluşmadan hastalığın önüne geçmek önemlidir. Bunun için HPV enfeksiyonlarının aşısı geliştirilmiştir. Amerika’da, Avrupa’da ve Avustralya’da devlet tarafından bir devlet politikası olarak aşı çocuklara ve gençlere uygulanmaktadır. Ülkemizde de aşı bulunmaktadır ve 9 26 yaş arasında onayladılar. Genellikle 12 yaşından sonra ve mümkünse cinsel aktivite başlamadan önce aşının yaptırılması önerilmektedir. Ancak cinsel aktivite başlamış olsa da herhangi bir silis ortaya çıkmadan aşı yine yapılabilir. İleri yaşlarda da yıkıl yapıldığı ve koruma sağladığı bilinmektedir.

Genital Siğil Nasıl Geçer?

Genital Siğil teşhisi kondu. yani biz baktık muallimi sırasında gözle bakıyoruz, toplu bulaşma şeklinde çıkıntılar var. Kaş altında kişinin şikayeti var. Bunları tedavi etmek uygun olur. Niye? Çünkü cinsel yolla bulaşabilir. Fakat tedavi asla geçicidir. Çünkü bir viral hastalık viral hastalık olduğu için vücut bir kez bu hastalığı aldı mı. Vücutta kalır. Biz sadece o hastalığın neden olduğu lejyonları tedavi edebiliriz. Nasıl tedavilerin? Elimizdeki yöntem var. Eğer bu siğil olan alanlar küçükse faksla yani ufak yerlerde ise biz lokal lokal ilaçlar kullanabiliriz. Burayı yakacak mesela aparatlar var. O bölgeyi sadece yakarak tedavi durdurabiliriz. Fakat bazen çok geniş alanlarda ve bir birinden farklı yerlerde bu siğiller oluşabiliyor. O zaman kişiye lokal anestezi veya genel anestezi altında elektrik kullanarak elektro cerrahi ile bu alanların temizlenmesi, taşlanması önermek gerekiyor. Ve şu unutulmamalıdır ki sadece genital bölgede olmayabilir. Dolayısıyla muayene sırasında biz muayene aletiyle hazinenin içini ve rahim ağzında kontrol etmeniz gerekir. Orada da bir lezyon varsa oradaki da bir şekilde ama medikal ama cerrahi yönden çıkarılmasında fayda var.

Erkekler de Genital Siğil

Genital Siğil cinsel yolla bulaştığı için de kişinin partnerinin yani erkeğin de bir ürolog tarafından görülmesinde fayda var ve ondan sonra da bir bariyer yöntemi ile korunmasında o da ne olabilir? Prezervatif, erkek veya kadın prezervatif ile prezervatif ile korunma sınır önlenmek gerekiyor. Yalnız bu tam bir koruyuculuk maalesef sağlamıyor. Çünkü prezervatifin Haley kapladığı örtü yani bedenli. Dolayısıyla tam olmasa da sınırında bir koruyuculuk sağma sağlayabiliyor.