Artroskopi Nedir? Artroskopi Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Artroskopi Nedir?

Artroskopi genel olarak baktığımızda vücutta, eklemlere, küçük deliklerden bir kamera yardımıyla ulaşıp herhangi bir kesi yapmadan eklem içerisindeki sorunları görüp aynı anda da tedavisini yapabilme şansına sahip olduğumuz bir tekniktir. Vücutta yaygın olarak baktığımızda bütün eklemlerde aslında artroskopi kullanabiliriz. En sık olarak kullandığımız diz, omuz, ayak bileği eklemi, el bileği ve dirsek eklemi de biraz daha fazla sık kullanıyoruz.

Artroskopi Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Artroskopi Ameliyatı için gelen hasta yani sabahleyin ameliyat için hazır olarak gelen bir hasta akşamüstü evine rahatlıkla gidebilir. Özellikle menisküs tahvillerinde, menisküs artıklarının alındığı ameliyatlarda ya da bağ ameliyatlarında bu mümkün. Fakat tabii yapılan işlemin derecesine göre ağırlığına göre üzerine yük verme de değişebilir. Fakat genel olarak menisküs ameliyatlarında hemen yüklenebilir.

Artroskopi Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

Artroskopi Ameliyatından Sonra; Hasta ön çapraz bağ ameliyatlarında yük vermesi biraz daha geçecektir. Kemik kıkırdak lezyonları ise ortalama bir buçuk ay tam yük verdim diyoruz. Çünkü yaptığımız işlem sonrasında kemik kıkırdak tam iyileşmesini bekliyoruz. Kemik biliyorsunuz vücudumuzun iskeleti olduğu için ana yük taşıyan bir binanın kolonları gibi vazife görür. O yüzden bu kolonlar tam sağlam olmadan da yük verdiğime çok mümkün değildir. Özellikle kimi kıkırdak nakilleri için konuşuyorum. Ayak bileği olsun, diz olsun, yük taşıyan eklemlerde ki dizde en sık görüldüğü bu hastalıklar. Mutlaka bunların iyileşme süresini bekliyoruz. Kapalı da yapsak ameliyatın iyileşmesini bekliyoruz. Fakat kapalı da ameliyat sonrası ağrı çok daha azdır. Rehabilitasyon yani eklem hareketlerinin kazanılması, eklem çevresindeki kasların kuvvetlendirilmesi çok daha kısa sürede olur ve hasta işini çok rahat kısa sürede dönebilir.

Sağlıklı ve İyi günler Dileriz.