Anoreksiya Nervoza Nedir? Anoreksiya Nervoza Belirtileri | Tedavisi

Anoreksiya Nervoza Nedir?

Anoreksiya nervoza bir çeşit yeme bozukluğudur. Genellikle kişi olması gereken kilonun çok çok altında olmasına rağmen bunun kendisini zayıf olarak görmemektedir. Kendini algılamasında, kilosunun algılamasında ciddi bir bozukluk söz konusudur. Genellikle kızlarda görülen bir rahatsızlıktır. Genç kızlarda 20’li yaşlarda sıklıkla ortaya çıkar. Daha genç yaşlarda başlayan durumlarda, daha erken yaşlarda başlayan durumlarda sıklıkla kendini alması gereken kilo alamama adet ve partiye girmekte gecikme olarak gösterebilir.

Anoreksiya Nervoza Ne Demek?

Anoreksiya nervoza gençler sıklıkla kilolarını koruyabilmek amaçlı ya beslenmelerine ciddi anlamda kısıtlayıcı çok sıkı egzersizler yaparlar veyahut da yediklerini kusma şeklinde alınan kaloriyi azaltmaya çabalar. Anoreksiya’da genellikle tedavi konusunda dirençli deliler ve kendilerinin kilolarını ne kadar düşük olduğunu anlamada ciddi bir bozukluk gösterirler. Erkeklerde kızlara göre oranla çok çok daha azdır. Ancak erkek cesedinde görülebilir. Hafif vakalarda genellikle tedavi ayaktan yapılabilmekte, birlikte daha ağır vakalarda çok ciddi kilo kaybının olmasıyla beraber ödem, sıvı elektrolit dengesinde bozulma, kalpte ritim bozuklukları, hormonal düzensizlikler, kısırlık gibi bulgular çok sık görülür ve ağır vakalar sıklıkla yatarak tedavi görmesi gereken grup içerisindedir.

Anoreksiya Nervoza Belirtileri | Anoreksiya Nervoza Nasıl Olunur?

Anoreksiya nervoza dönem olarak zaten kendini şöyle belli ediyor. En az 3 payments dönemi kesilmediği taktirde kız çocuklarında aşırı kilo vermede, yüz ifadelerinde, donuk hareketlerinde ve davranışlarında daha çok içe kapanık depresyon dönemlerinde kendini belli ediyor. Aile genelde birçok konuda emek konusunda artık eskisi kadar yemek istemediğini belirtiyor. Daha çok hareket ihtiyacı duyuyor. Spor yapmaya başlıyor. Daha az yemek yemeye başlıyor. O şekilde bir sürece giriyor. Gençlerimiz. O süreçte de aileler genelde bunun tamamen ergenlik dönemine bağlı olduğu sanılan bahsettiğiniz düşünüyor. Fakat öyle değil.

Anoreksiya Nervoza Tedavisi

Anoreksiya çok sık rastladığımız psikolojik rahatsızlıktır. Aslında temeli olarak. Çünkü ergen o kadar çok şeyle savaşmak durumunda kalıyor ki kontrol mekanizması tamamen yeme. Belli bir dönem özellikle bizim kültürümüzde yemek adetleri çok sık ve çok yoğun olduğu dönemlerde gençler zaman zaman yediklerini çıkarma ihtiyaç duyuyor. Ama bu anoreksiya nervoza da çok sık rastlamadığımız bir şey. İlk denemelerde genelde başarısız oluyor gençler. Çünkü kusma refleksi bulimia dediğimiz evrede daha sık karşılaştığımız bir rahatsızlıktır.