Altıncı Hastalık Nedir? Altıncı Hastalık Belirtileri ve Tedavi Süreci

Altıncı Hastalık Nedir?

Altıncı Hastalık; özellikle küçük yaştaki çocuklarda ve daha sık olarak da bebeklerde görülen virüs yoluyla kolay bir şekilde bulaşabilen döküntülü bir hastalık türüdür. Virüs vücuda yerleştikten 2 3 hafta sonra hastalığın ana belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkar. 2 3 hafta gibi kısa bir süre sonra bebeğin ateşi 40 derece gibi yüksek bir rakama ulaştığında bu hastalığın ilk belirtileri görülmeye başlanır.

Bebeğin ateşi bir hafta içinde kendiliğinden daha az seviyeye iner. Fakat bu süreçte doktor kontrolü şarttır. Belirtilerden bir diğeri ise suçiçeği de benzer kırmızı noktaların bebeğin vücudunun sermeye başlamasıdır. Bu kırmızı lekeler pullu ve döküntülü bir şekilde bebeğin vücudunu hızlı bir şekilde kaplar. Bu hastalıkla ilgili olan nokta ilk aşamada döküntülü halde olmayan kırmızı lekelerin hastalığın olumlu yönde ilerlemesi sonucu döküntülü bir hal almasıdır. Genel olarak tüm bebekler bu hastalığa bir kez yakalanır ve bu sayede bağışıklık kazanır. Daha sonraki dönemlerde görülmesi pek mümkün değildir. Elbette istisnai durumlar olabilir.

Altıncı hastalık nasıl tedavi edilir?

Bu hastalığın belirli bir ilaç tedavisi yoktur diyebiliriz. Yüksek ateş ve lekeler en büyük sıkıntı vardır. Ateşin düşürülmesi ile bu lekeler de bebeğin vücudundan pul şeklinde dökülmeye başlar. Yetişkinlere uygulanan ateş düşürme yöntemleri bebeklerde kesinlikle uygulanmamalıdır. Islak bez yöntemi özellikle kaçınmanız gereken bir tedavi yöntemidir. Bebeklerde ilaç kullanımı da bu yaşlarda riskli olduğu için doktorların bu hastalık için önerdiği en güzel tedavi yöntemi. Bol bol sıvı alımı, çok düşük dozda antibiyotik tedavisidir. Ateş uzun süre düsturuna ise havale riski artar.

Altıncı hastalık belirtileri

  • Genellikle üç gün süren ateş
  • Ateş düştükten sonra ciltte oluşan kızarıklıklar
  • Hafif öksürük

Altıncı Hastalığın Tanısı Nasıl Konulur?

Altıncı hastalık ayırıcı tanısı, ateşli bebeklerde ilk 3 gün süren ateşten sonra ortaya çıkan ve yaklaşık 3 gün süren kızarık döküntülerdir.

Altıncı Hastalığın Tedavi süreci Nasıldır?

Altıncı hastalık tedavisiz spesifik bir tedavisi yoktur. Genelde semptomatik bir tedavidir. Ateşli dönemde, yüksek ateşi olduğu dönemde ateş düşürücüler ile ılık banyoya duşları, arkasından oluştuğu üçüncü günden sonra oluşan döküntüler daha sonra da asılıp kendiliğinden gerileyerek normale döner.

Sağlıklı ve İyi günler Dileriz.